Niedziela Palmowa, czyli Niedziela Męki Pańskiej – 28 marca 2021 r.

W Niedzielę Palmową, czyli Męki Pańskiej wspominamy uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy w obrzędzie poświęcenia gałązek palm.

Do skarbonki pod chórem można jeszcze składać ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego i na Wielkanoc. Bóg zapłać za wszystkie dotychczas złożone ofiary!

We Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę Msze Święte będą odprawione o 15.00.

W poniedziałek o 18,00 zapraszam na zbiórkę wszystkich ministrantów w celu przygotowania liturgii Triduum Paschalnego. Proszę także, żeby zgłosili się lektorzy, lektorki i psałterzystki w celu przygotowania czytań i śpiewów. Spotkanie odbędzie się w kościele.

W Wielki Czwartek przed południem o 10.00 w katedrze pelplińskiej będzie odprawiona Msza Święta Krzyżma z poświęceniem olejów i obrzędem odnowienia przyrzeczeń kapłańskich.

W Wielki Czwartek wieczorem w kościołach parafialnych jest odprawiana Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna obchód Świętego Triduum Paschalnego. U nas ta Msza Św. rozpocznie się o 18.00. Po udzieleniu Komunii Św. następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i adoracja do 21.00 godziny.

W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętych, ale rozważa Mękę Pana Jezusa podczas wieczornej liturgii. Z Jezusem cierpiącym zjednoczmy się także przez post ścisły oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo powszednich zajęć starajmy się wyciszyć i tak ułożyć pracę i inne zajęcia, aby wieczorem o 18.00 uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej.

Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się zatem o 18.00. Głównym obrzędem jest adoracja krzyża. Obrzędy kończą się udzieleniem Komunii Św. i przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Grobu Pańskiego. O 21.00 zaśpiewajmy Gorzkie Żale. Po nabożeństwie nastąpi przerwa w adoracji.

W Wielką Sobotę Kościół także nie sprawuje Mszy Świętych, ale czuwa przy Jezusie Eucharystycznym w Grobie Pańskim. Adoracja trwać będzie od 9.00 do 21.00, tj. do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

Porządek adoracji oraz poświęcenia pokarmów zostanie podany we Wielki Czwartek.

Wigilia Paschalna rozpocznie się o 21.00 na zewnątrz Kościoła. Uroczysta celebracja Wielkiej Nocy obejmuje Liturgię Światła z uroczystym poświęceniem i wniesieniem nowego Paschału do Kościoła, Liturgię Słowa Bożego streszczającą dzieje zbawienia, Liturgii Chrzcielnej z odnowieniem przyrzeczeń Chrztu Świętego, Liturgię Eucharystyczną i Procesję Rezurekcyjną.

Na Wigilię Paschalną przynosimy świece. Zapalimy je trzykrotnie: podczas Liturgii Światła, na Odnowienie Przyrzeczeń Chrztu oraz w Procesji Rezurekcyjnej.

W Pierwsze Święto Zmartwychwstania Pańskiego Msze Św. będą odprawione według porządku niedzielnego, tj. o 8.00, 9.30 i o 11.30. A także o 16.00 z powodu narzuconego limitu wiernych na celebracjach liturgicznych.

Od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r. obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa w stanie pandemii: limit wiernych wynosi u nas 18 osób ( 12 w nawie, 3 na chórze i 3 w prezbiterium), oprócz tego tak jak wszędzie zakrywanie nosa i ust maseczką, dezynfekcja rąk i dystans 1,5 m pomiędzy poszczególnymi osobami.