Niedziela Palmowa – 24 marca 2024 r.

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień. Dzisiaj celebrujemy pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Szczególnie uroczyście czynimy to podczas Mszy Św. o 11.30, która rozpocznie się przed głównym wejściem do kościoła. Celebracja składa się z następujących części: poświęcenie palm i odczytanie Ewangelii
o uroczystym wjeździe Chrystusa do Jerozolimy, następnie procesja wokół kościoła i przejście do wnętrza kościoła na dalszą część liturgii.

Parafialny Zespół Caritas przygotował palmy oraz babeczki wielkanocne i sprzedaje je przed każdą Mszą Św. Bardzo dziękujemy za prowadzenie tej akcji.

Koło Misyjne zaprasza na Kiermasz Wiosenno-Świąteczny, przygotowany w Sali Parafialnej. Wszystkie wielkanocne dekoracje dzieci z Koła wykonały własnoręcznie.

Dzisiaj kończy się zbiórka na kwiaty do Grobu Pańskiego i wielkanocne dekoracje ołtarzy. Do tej pory uzbierało się prawie 500 zł. Bóg zapłać za złożone ofiary.

We Wielki Wtorek przypada Parafialna Spowiedź Wielkanocna z udziałem spowiedników z Dekanatu. Zapraszamy od 17.30 do 18.15. O 18.00 rozpocznie się Msza Św.

W związku ze zbliżającym się Triduum Paschalnym proszę o przygotowanie ołtarza Ciemnicy oraz Ołtarza Grobu Pańskiego.

W Wielki Czwartek wieczorem o 18.00 będzie odprawiana Msza Święta Wieczerzy Pańskiej i rozpocznie się Święte Triduum Paschalne. Na zakończenie nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i adoracja do 21.00 godziny.

W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętych, ale rozważa Mękę Pana Jezusa podczas wieczornej liturgii. Z Jezusem cierpiącym zjednoczmy się przez post ścisły oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo powszednich zajęć starajmy się wyciszyć i tak ułożyć pracę i inne zajęcia tak, aby wieczorem uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej.

Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o 18.00. Głównym obrzędem jest adoracja krzyża. Liturgia kończy się udzieleniem Komunii Św. i przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Grobu Pańskiego.

Po przeniesieniu odmówmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego na rozpoczęcie Nowenny. O 20.30 zaśpiewamy Gorzkie Żale i nastąpi przerwa w adoracji.

W Wielką Sobotę Kościół także nie sprawuje Mszy Świętych, ale czuwa przy Jezusie Eucharystycznym w Grobie Pańskim. Adoracja trwać będzie od 9.00 do 21.00, tj. do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

Porządek adoracji oraz poświęcenia pokarmów jest opublikowany w Biuletynie Informacyjnym oraz wywieszony w gablocie.

Do członków Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Parafii zwracam się z serdeczną prośbą o pełnienie warty honorowej przy Ołtarzu Grobu Pańskiego oraz o przygotowanie paschalnego ogniska.

Wigilia Paschalna rozpocznie się o 21.00 na zewnątrz Kościoła. Uroczysta celebracja Wielkiej Nocy obejmuje Liturgię Światła z uroczystym poświęceniem i wniesieniem nowego Paschału do Kościoła, Liturgię Słowa Bożego streszczającą dzieje zbawienia, Liturgię Chrzcielną z odnowieniem przyrzeczeń Chrztu Świętego, Liturgię Eucharystyczną i Procesję Rezurekcyjną, czyli Zmartwychwstania Pańskiego.

Na Wigilię Paschalną przynosimy świece. Zapalimy je trzykrotnie: podczas Liturgii Światła, na Odnowienie Przyrzeczeń Chrztu oraz w Procesji Rezurekcyjnej.

Rozpoczynamy zapisy na pielgrzymkę do Sanktuarium Kalwaryjskiego w Pakości k/ Inowrocławia. Pielgrzymka jest zaplanowana na 11 maja 2024 r. Dokładny koszt będzie podany po Świętach Wielkanocnych.

Porządek Liturgii i intencje mszalne od 25 do 31 marca 2024 r.

PN 18.00:      ……………………………………………………………………

WT 18.00:     + Ks. Jan Hinz

ŚR 19.00:      ……………………………………………………………………

CZ 18.00:      Msza Święta Wieczerzy Pańskiej

PT 18.00:      Liturgia Męki Pańskiej

SO 21.00:     Wigilia Paschalna

ND 8.00:        W intencji za naszą parafię

ND 9.30:        + Z rodziny Roszak, Gardynik, Kraskowskich

ND 11.30:     Dziękczynna w 60 r. Sakramentu Małżeństwa Jadwigi
i Janusza

Czasopisma: Pielgrzym, Misyjne Drogi, Różaniec, Dobre Nowiny, Gazetka